Spelta - Kviečių motina

Aprašymas

Tai stambūs, ekologiški grūdai, kuriuose vitaminų yra daugiau nei motinos piene, o į kūną jie neina.Spelta – tai laukiniai kviečiai, iš kurių išvestos dabartinių kviečių veislės.

Archeologų duomenimis, spelta buvo žinoma dar akmens amžiuje. Romos imperijos laikais šie kviečiai Europoje buvo paplitę net iki Pietų Švedijos.

Speltos grūdus nuo ligų, kenkėjų ir drėgmės praradimo saugo žvynai. Nuostabu tai, kad iki šiol šių kviečių niekam nepavyko modifikuoti. Ypatingi jie ir tuo, kad nepakenčia mineralinių trąšų ir todėl auginami nedideliuose plotuose. Teigiama, kad spelta po Černobylio atominės elektrinės katastrofos buvo vienintelė kultūra, nepaveikta radiacijos.

"Speltos grūdai – turtingas vitaminų aruodas. Vitaminų apstu visuose grūdo sluoksniuose ir apvalkale. Tai reiškia, kad visos maistingos medžiagos išlieka net ir labai smulkiai sumaltuose miltuose, kurie, beje, yra pikantiško riešutų skonio. Šie laukiniai grūdai labai tinka dietinei mitybai.

Spelta turi glitimo daugiau nei paprasti kviečiai, tačiau šių nepaprastų grūdų glitimo struktūra yra visiškai kitokia. Tyrimais nustatyta, kad speltos glitimas retai kada sukelia alerginių reakcijų žmonėms, jautriems kitų veislių kviečių glitimui",

Jau senovėje Artimuosiuose Rytuose izraeliečiai, o Europoje romėnai ir germanų gentys, žinojo ir labai vertino vieną grūdų rūšį – speltos kviečius. Šis grūdas buvo minimas kaip maistas, kuris suteikia sveikatos, daug stiprybės ir netgi intelekto. Ne veltui jis buvo pagrindiniu maistu senovės olimpiadų atletams bei užimdavo svarbią vietą Romos gladiatorių mitybos racione.

Speltos kviečiai turi daugiau baltymų (apie 13-17% daugiau) nei įprasti kviečiai. Tai pat juose daugiau gerai pasisavinamo glitimo, vario, cinko, seleno bei vitaminų A, E ir D. Dominuojanti riebalų rūgštis yra vertinga linoleno rūgštis (omega-3), kuri yra ypač svarbi organizmui. Ši grūdo rūšis taip pat yra turtingas ląstelienos šaltinis.

Dėl savo universalių savybių, speltos kviečiai buvo giriami ir viduramžių vokiečių mistikės Hildegardos iš Bingen. Ji teigė, kad šį grūdą reikia vartoti kasdien, nes būtent jis padeda gaminti ir palaikyti sveiką kraują, stiprina kūno raumenis ir pakelia nuotaiką. Vokiečių gydytojų nuomone, sistemingai vartojant speltos grūdų produktus, vyksta viso organizmo atsinaujinimas. Tai padeda palaikyti gerą sveikatą.

Spelta stiprina organizmą. Ją naudinga vartoti kai:

kamuoja nuovargis,

yra sumažėjęs organizmo darbingumas,

pasikartoja infekcijos, alergijos,

yra kalcio apykaitos sutrikimų,

kamuoja krūtinės angina, širdies ir kraujotakos sistemos ligos, kepenų ligos, inkstų ligos.

Speltos kviečių vartojimas tai pat pagerina virškinimo ir nervų sistemos funkcijas. Speltos dieta yra naudinga visų virškinimo sistemų ligų atvejais, gydo gripą, karščiavimą, kraujavimą bei kitas sunkias ligas. Speltos kruopos neleidžia susidaryti tulžies akmenims, sumažina insulino poreikį ir padidina medžiagų apykaitos tempus, tad puikiai tinka tiems, kurie nori išlaikyti ar numesti svorio. Speltos miltai mažina medžiagų apykaitos tempus, todėl puikiai tinka žmonėms, norintiems priaugti svorio po ligos ar užsiimantiems jėgos sportu, kai siekiama prisiauginti daugiau raumens audinio. Speltos sriuba rekomenduojama žmonėms, kurie kenčia nuo viduriavimo ar po nesenai atliktos chirurginės operacijos. Speltos kava pagerina virškinimą ir pravalo organizmą. Spelta šildo kūną, gerindama kraujotaką ir taip pašalina šalčio pojūtį rankose bei kojose. Spelta tai pat stiprina atbukusius pojūčius ir lėtina senėjimo procesus.

XX a. Vokietijoje atlikti klinikiniai tyrimai parodė, kad vartojant šiuos kviečius tris kartus per dieną (kartu su specialia dieta), galima gydyti alergijas, nutukimą, diabetą, anginą, išsėtinę sklerozę, AIDS, Alzhaimerio ligą, Parkinsono ligą, reumatą, Vėžį, apsinuodijimą vaistais. Ji idealiai tinka nusilpusiems, išsekusiems ir skurdžiai besimaitinantiems žmonėms.

Kokios ligos gydomos badavimu?

Atsakymas paprastas – visos jau egzistuojančios, o taip pat ir visos būsimos.

Jei liga negydoma badavimu, tai ji negydoma niekuo.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas